داستان غم انگیز روسری در گذشته

وقتی کریستین لاگارد، مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئن به اجلاس سران G8 می‌رود، ممکن است روسری بر سر داشته باشد – اکسسوری مدی که با آن شناخته شده است و توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند.

در واقع، بی بی سی اخیراً روسری نخی را به عنوان “نماد قدرت جدید” برای زنان شناسایی کرده است.

درست است، همانطور که برخی از مردان کراوات‌های سرگرم‌کننده را برای جان بخشیدن به کت و شلوارهای تک رنگ انتخاب می‌کنند، بسیاری از زنانی که در فضایی کار می‌کنند که نیاز به پوشاک تجاری محافظه‌کارانه دارد، روسری می‌پوشند تا رنگ و تمایزی به آن اضافه شود.

اما این روند چیزی جز “جدید” است. با نگاهی به تاریخ روسری ها در قرن 19 و 20، واضح است که جذابیت و قدرت روسری همیشه وجود داشته – و پابرجاست. یک تکه پارچه
روسری مجلسی ساده ترین شکل زینت است: یک تکه پارچه. به همین دلیل، یکی از همه کاره ترین لوازم جانبی لباس است که برای قرن ها در فرهنگ های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می شود.

بسیاری از زنان مسلمان برای رعایت حیا روسری می پوشند، در حالی که خانم های در سنین خاص از روسری هایی با چین های مثلثی برای محافظت از کت های گران قیمت یا پیچیده استفاده می کنند.

روسری می تواند یک بیانیه سیاسی باشد و می تواند نشان دهنده وابستگی یا اعتقادات صاحب آن باشد. جنگ‌جویان صلیبی در اوایل قرن بیستم برای حقوق زنان از لباس‌های خود برای ترویج اهداف خود استفاده می‌کردند و روسری ابریشم مجلسی ترک به رنگ‌های جنبش: سفید، سبز و بنفش به سر می‌کردند.

در طول جنگ جهانی دوم، روسری احساسات ملی گرایانه را نشان می داد. شرکت انگلیسی Jacqmar طرح هایی با شعارهای تبلیغاتی تولید کرد. یکی از آنها عبارت “شانه به شانه” را بر روی نقشه انگلستان با نمادهای بریتانیایی و آمریکایی نشان می داد. طرح دیگری تقلید از دیوار پوشیده شده با پوسترهایی بود که از شهروندان می خواستند «به دفاع قرض بدهند» و «برای پیروزی پس انداز کنند».

اما در فرهنگ غربی، روسری کوتاه مجلسی بیشتر به دلیل استفاده از آن به عنوان یک اکسسوری مد شناخته می شود، روسری که اولین بار در قرن نوزدهم محبوبیت گسترده ای به دست آورد.

فیچو یک سبک معمولی قرن 18 و 19 است که می توان آن را پیشرو روسری های مدرن دانست. یک تکه پارچه که به آرامی روی قسمت بالایی سینه پوشیده می‌شد و معمولاً در جلو گره می‌خورد، پوششی ملایم ایجاد می‌کرد، اما همچنین فرصتی بود برای افزودن پارچه‌ای بسیار ظریف – گاهی لبه‌های توری یا گلدوزی شده – به یک مجموعه.

  • منابع:
  1. A scarf can mean many things – but above all, prestige
  • تبلیغات:
  1. دوخت کت شلوار دامادی با حوله
  2. تصویر اولین زن آشپز ایرانی که از گوگرد برای ترش کردن غذا استفاده کرد!
  3. راهنمای جامع انتخاب کفش مجلسی زنانه
  4. راز موفقیت در پول در آوردن را از افراد باتجربه بیاموزید