فروش اینترنتی خامه پاستوریزه درجه یک

خامه چیست و چگونه تولید می شود؟ آیا خامه های پاستوریزه تلخ می شوند؟ علت عطر و طعم نامناسب در خامه های پاستوریزه چیست؟ با خامه های تلخ خریدداری شده چه باید کرد؟ فروش خامه های پاستوریزه تلخ مجاز است؟ آیا فروش عمده کشک مایع با خامه یکسان است؟
چربی شیر طی عملیات خامه گیری از شیر جدا می شود این فرآیند را دستگاهی پیشرفته و بسیار دقیقی به نام سانتریفیوژ انجام میدهد. نام دیگر دستگاه سانتیریفیوژ دستگاه سپراتور یا جدا کننده است.
شیر خام درون دستگاه ریخته میشود و دستگاه با سرعت بالایی شروع به حرکت می کند. همین فرآیند افزایش سرعت باعث دو فاز شدن شیر می شود, در نتیجه بخش خامه شیر توسط لوله هایی از فاز آبی آن جدا می شود. بیشتر اوقات خامه و کشک قیطران برای پخت آش بکار می روند.
خامه طی فرآیندهایی به نام پاستوریزاسیون و هموژناسیون که مفصل در همین وب سایت توضیح داده شده است به خامه مصرفی تبدیل می شود. خامه دارای چربی فراوانی است, در واقع بخش اعظمی از ترکیبات خامه را چربی تشکیل می دهد. چربی شیر خام مهمترین عامل در طعم و مزه محصولات لبنی است. اگر چربی شیر دارای کیفیت های استاندارد نباشد خامه و دیگر فرآورده های لبنی دچار خرابی در طعم و مزه می شوند.

دلایل تلخ شدن خامه
در خامه های پاستوریزه علت های متفاوتی برای تلخ شدن و فساد آن وجود دارد. از مهمترین آنها می توان به فرایند اکسید شیمیائی اشاره کرد که در درون بافت خامه اتفاق می افتد. در واقع چربی شیر اکسید می شود و فرآورده رو به خرابی پیش می رود.
علت تولیدی تلخی خامه, پاستوریزاسیون ناقص است, محصول به حد کافی گرما ندیده است در نتیجه باکتری های مضر شیر از بین نرفته است به همین علت خامه به سرعت خراب می شود.
در علت های خارجی هم می شود به نوع بسته بندی محصول اشاره کرد که بسته بندی نتوانسته است شرایط ایمنی را برای نگهداری خامه فراهم آورد.

تشخیص خرابی خامه پاستوریزه:
یکی از نشانه های خرابی خامه پاستوریزه طعم نامناسب آن است که یا ممکن است تلخ باشد یا تند. از نشانه های ظاهری آن نیز میتوان به پنیرک زدن خامه یا جدا شدن آب آن و ناهمگون شدن ترکیبات داخلی آن اشاره کرد.
در فرآیند تولید اگر محصول بعد از ساخت توسط کارشناسان کنترل کیفی تایید نشود به سرعت محصول تولیدی دور ریخته می شود. در پاره ای از مواقع, برخی از محصولات حتی در صورت خرابی به چرخه تولید بازگردانده می شوند اما این قضیه راجب فرآورده های هموژنیزه مثل شیر و خامه به هیچ عنوان صدق نمی کند.
اگر خامه قبل از رسیدن به تاریخ انقشا که اغلب اوقات 6 روز است, خراب شود یا تغییر مزه دهد قابل عودت به کارخانه می باشد.

در خرید محصولات لبنی بخصوص فرآورده های پاستوریزه به شدت باید دقت عمل داشت. مخصوصا خامه و شیر. تاریخ تولید و انقضا محصول با دقت باید بررسی شود و اگر تاریخ انقضا گذشته باشد بدون باز کردن درب خامه, به مغازه دار پس داده شود زیرا خرده فروشان اجازه عودت به کارخانه را طبق ضوابط برای هر مرکز تولیدی دارند.
سایت بازار لبنیات ایران سعی داشته است محصولاتی تازه و با کیفیت را به مشتریان خود معرفی کند. برای اطمینان در خرید خود پیشنهاد ما مشاوره با کارشناسان این حوزه است.